GİZLİ KAMERA TESPİT

Kameralar yasal şartlarda kullanıldığı takdirde güvenliğimizi sağlayabilir. Bununla birlikte, kamera uygulamaları her zaman yasal kurallara uygun çerçevede kullanılmayabilir. Özel hayatın gizliliğini ihlal edecek şekilde birilerini kaydetmek ve bunları yayınlamak yasal olmayan bir durumdur. Ancak yasal olmaması 'casusluk' yapmak isteyen kişileri çoğu zaman durdurmaz. Evinizde, ofisinizde veya aracınızda, gizli kamera ile izlenmekten endişeleniyor ve bunu nasıl engelleyeceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç ipucumuz var. Eğer daha ciddi bir sorun yaşıyorsanız profesyonel ekibimizden hizmet talep edebilirsiniz.

Gizli kamera nasıl bulunur?

Gizli kameralar teknolojinin gelişmesi ile çok küçük ebat ve özelliklerde üretilebilmektedir. Küçük nesnelerin gizlenmesi daha kolay olmaktadır. Bunun için yapılması gereken ilk şey etrafı dikkatlice incelemektir. Odayı dikkatli bir şekilde inceleyecek olursanız kamerayı bulabilirsiniz.

- Beklenmedik yerlerde duran veya herhangi bir yere gitmeyen kablolara dikkat edin.  Birçok gizli kamera kablosuz olsa da, açıklanamayan kablolar gizli bir kameraya işaret ediyor olabilir.

- Işıkları inceleyin. Gizli kameralarda genellikle böyle belirgin işaretler olmaz, ancak gizlenmek için tasarlanmamış güvenlik kameralarında sıklıkla led ışıklar bulunur ve kamerayı yerleştiren kişi dikkatli değilse kamera görünebilir.

- Duvarlarda veya başka yerlerde küçük delikler arayın. Bazı gizli kamera türleri çok küçük boyutlarda merceklere sahiptir. Genellikle kameranın yerleşebileceği küçük bir delik bulunan ve dikkat çekmeyen nesnelerde saklanmak suretiyle çalışırlar.

- Sıra dışı nesnelere odaklanın. Tanıdık bir yerde iseniz, yeni olan veya ya da yerinde olmayan nesnelere bir göz atın.

Gizli kameraları tespit etmek için kullanılabilecek diğer bir yöntem de dinlemektir. Her kamera için geçerli olmasa da hareketle duyarlı bazı kameralar, hareketi algıladıklarında görüntüyü takip etmek için harekete geçer ve bu, yumuşak bir tık sesi ya da vızıltıya neden olur. Gürültülü bir ortamda, bu tür kameraları kesinlikle duyamazsınız. Ancak ışıkları, televizyonları ve diğer ses kaynaklarını kapatabileceğiniz bir yerdeyseniz, kamerayı duyabilirsiniz. Özellikle gece sessiz ortam tercih edilmesi önemlidir.

Maalesef yukarıdaki yöntemlerin hiçbirisi gizli kameraları tespit etmek için %100 etkili değildir. Ancak hemen vazgeçmeyin. Kameranın sensöründen yansıyan ışığı arayarak da gizli bir kamerayı bulabilirsiniz. Bu yöntem ile gizli kamerayı tespit etmek için ışığı doğru açıdan kullanmanız ve kameraya oldukça yakın olmanız gerekir.

Bir ışık kaynağı kullanarak gizli bir merceği bulmak için en basit yol, ışıkları kapatmak ve odanın etrafında bir el fenerini ile dolaşmaktır. Yavaşça hareket edin ve şüphelendiğiniz yerleri fenerle çeşitli açılardan inceleyin. Aynalar, camlar veya diğer yansıtıcı yüzeyler gibi alanların dışında, ışığın olmaması gereken yerlerde ışık parıltıları görürseniz bir kamera bulmuş olabilirsiniz. Aynalara da şüpheci yaklaşmalısınız, çünkü ayna arkasına gizlenmiş olan bir kamerayı göremezsiniz.

Akıllı telefonunuzda bir kamera algılama uygulaması kullanarak aramanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bu uygulamalar kamera merceklerini aydınlatmak ve onları tespit etmenize yardımcı olmak için akıllı telefonunuzun flaşını kullanır. Uygulamalar genellikle, bir yansımanın alınmasını kolaylaştırmak için akıllı telefonunuzun flaşının hızla yanıp sönmesini sağlar. Ancak kaynağın yakınında değilseniz uygulamaların bir işe yaramayacağını söylemekte fayda var.